Jak przygotować ścianę do malowania – grunt dyspersyjny

Coraz więcej osób w ostatnim czasie decyduje się na malowanie ścian w domu lub też w mieszkaniu. Zdecydowanie obecnie rezygnujemy z paneli na ścianach czy też tapet na rzecz właśnie kolorów. Nie powinniśmy jednak zapominać o tym, że bardzo ważne jest przede wszystkim właściwe przygotowanie podłoża. Więc w jaki sposób możemy to zrobić? Czym powinniśmy się kierować w tym przypadku?

Malowanie ścian – w jaki sposób się do tego przygotować?

Wiele osób zastanawia się dlaczego tuż po wyschnięciu farby, ściana staje się popękana, a farba odpada. Może to być spowodowane niewłaściwym przygotowaniem podłoża. Wiele osób nie ma pojęcia o tym, jak bardzo ważne jest prawidłowe przygotowanie tego miejsca oraz zadbanie o to, aby farba była położona na ścianie, która nie wchłonie jej składników, ale będzie posiadała właściwą barierę ochronną. Takie prace przygotowawcze zawsze są prowadzone, jeżeli przykładowo chcemy wykonać tynkowanie czy nawet ocieplanie budynku.

W przypadku malowania ścian, warto wybrać przede wszystkim preparaty, które usuną przykładowo grzyby, pleśń lub też nawet plamy po nikotynie. Jest to bardzo istotne, ponieważ jeżeli nie usuniemy tego już przed malowaniem, całość nie będzie prezentowała się zbyt dobrze. Kolejno warto zadbać o to, aby dobrze przyjrzeć się ścianie, czy przykładowo nie wystają z niej żadne zadrapania lub resztki starego tynku, które warto szybko usunąć. 

Dopiero na tak przygotowaną ścianę można położyć specjalny grunt dyspersyjny. Jednak nie powinniśmy zapominać, że w tym przypadku bardzo ważne jest, jakiego rodzaju jest nasza konstrukcja, ponieważ nie każda ściana wymaga gruntowania. Jeżeli jest to przykładowo podłoże o niskiej chłonności, nie powinniśmy w tym przypadku martwić się jego gruntowaniem. Z kolei inne ściany wymagają takich prac, aby dobrze przygotować je do malowania. Tym samym decydując się na zakup wysokiej jakości gruntu dyspersyjnego nakładamy go na podłoże i czekamy do całkowitego wyschnięcia. W przypadku starszego typu podłoża czasem może być konieczne, aby zagruntować je dwa razy, jednak nie jest to regułą. Do gruntowania warto wykorzystać szeroki pędzel.

Nie powinniśmy zapominać o tym, że właściwe przygotowanie podłoża do malowania jest bardzo istotne. To właśnie dzięki temu możemy być pewni, że nałożone warstwy farby będą prezentować się bardzo dobrze. Ważne jest także, aby pamiętać o tym, że prawidłowo przygotowane podłoże także zapobiegnie pękaniu farby oraz przedłuży jej żywotność. Dlatego warto odpowiednio przygotować tą powierzchnię, nim zdecydujemy się na malowanie. Na rynku jest dostępnych wiele różnorodnych preparatów, takich jak między innymi grunt dyspersyjny, za pomocą którego możemy wykonać właśnie takie prace.

Redakcja decorre.pl