Maty grzewcze – czy to dobre rozwiązanie dla domów?

Planując budowę lub kompleksowy remont domu, ogrzewanie stanowi jeden z najważniejszych elementów. Polska to kraj o zmiennym klimacie i ciężko tak naprawdę wyobrazić sobie jesień i zimę bez możliwości włączenia ogrzewania. Do dyspozycji są różne rozwiązania. Jednym z nich są maty grzewcze, które stosuje się jako ogrzewanie podłogowe. Co należy wiedzieć na ten temat? Czy to rozwiązanie ma korzyści? Oto kilka przydatnych informacji na ten temat.

Ogólnie o matach grzewczych

Budowa samych mat nie jest skomplikowana. Zresztą, można się im przyjrzeć wchodząc na stronę https://thermoval.pl/oferta/ogrzewanie-podlogowe/maty-grzewcze/.

Można śmiało powiedzieć, że są to maty podłogowe, które znajdują zastosowanie praktycznie w każdym domu lub mieszkaniu. Wiele osób rezygnuje z tradycyjnych kaloryferów na rzecz ogrzewania podłogowe, które tak naprawdę jest niewidoczne dla oka. To dzięki temu aranżacje są nieco bardziej swobodniejsze i nie trzeba przejmować się grzejnikami wiszącymi na ścianie.

Ich budowa to głównie siatki i przewody, jakie można stosować samodzielnie. Ewentualnie, można wykorzystać je jako dodatkowe źródło ciepła łącząc je z grzejnikami konwekcyjnymi.

Zalety mat grzewczych

Maty grzewcze budzić mogą pewne wątpliwości. W szczególności u osób, które nie do końca poznały się na tym rozwiązaniu. Warto jednak zapoznać się z korzyściami płynącymi z ich zastosowania.

Prostota montażu

Wiele osób ucieszy ten fakt, że ma się do czynienia z ogrzewaniem, które można zaliczyć do jednych z najprostszych w montażu. O ile tradycyjne grzejniki wymagają montażu specjalnej instalacji, która wymaga na dodatek zaangażowania ekipy specjalistów (tym bardziej że chodzi o zachowanie bezpieczeństwa), to maty podłogowe nie stawiaj takich wymogów.

Ich montaż polega na umieszczeniu ich na cienkiej warstwie kleju tuż pod powierzchnią podłogi. Wydawać może się to trudnością, ale już wiele osób przekonało się, że nie jest to naprawdę mocno angażująca czynność. Można sobie z nią poradzić samodzielnie.

Funkcjonalne maty podłogowe

Ileż to razy człowiek miał do czynienia z sytuacją, że pomimo ciepła panującego w domu, podłoga i tak była zimna? Takie właśnie sytuacje wynikają z zastosowania tradycyjnej formy grzejników. Maty grzewcze dają przyjemne ciepło od dołu! Zostanie to na pewno docenione zostanie to przez wszystkich. W szczególności przez rodziców, których dzieci uwielbiają biegać bez domowych bamboszy. Teraz wciąż będą mogli to robić, ale od dołu będzie ogrzewać ich przyjemne ciepło.

Wśród innych zalet tego typu ogrzewania można wymienić także możliwość rozniesienia ciepła równomiernie po całym pomieszczeniu. Na dodatek można być pewnym tego, że kurz od dołu nie będzie się unosił, dzięki czemu zminimalizuje to występowanie reakcji alergicznych u wiele osób. Co jest ważne, maty grzewcze nie wysuszają powietrza w domu. Maty podłogowe dają także tą możliwość tego, że w każdym pomieszczeniu indywidualnie można dostosować temperaturę do swoich potrzeb.

Szerokie możliwości zastosowania

Gdzie można zastosować tak naprawdę tego typu ogrzewanie podłogowe? Tak naprawdę w każdym miejscu. Nie ma w tym przypadku żadnych ograniczeń. Można zastosować je w pokoju dziennym, w kuchni, w łazience i w wielu innych pomieszczeniach. To doskonała alternatywa dla pomieszczeń, które mają naprawdę niewielką powierzchnie. Należy jednak pamiętać o tym, że mat podłogowych nie można stosować w pobliżu kabin prysznicowych, wanny, a także przy kominkach. Ze względu na duże obciążenie stropu nie ma możliwości zastosowania tradycyjnych źródeł ogrzewania? Na ratunek można wezwać maty podłogowe, jakie są w stanie sprawdzić się nawet w przypadku takiej kryzysowej sytuacji.

Czy warto kupić maty podłogowe do ogrzewania pomieszczeń?

Jak widać, wymienione zalety są najlepszym dowodem na to, że zyskuje się możliwość zyskania naprawdę funkcjonalnego, a na dodatek estetycznego ogrzewania podłogowego.

Jednak wiele osób rezygnuje z tego ze względu na wysoką cenę zakupu. To fakt, porównując dostępne opcje, cena mat podłogowych nie należy do kuszących. Może jednak warto tą sytuację przeanalizować jeszcze raz, ponieważ finalnie może okazać się, że maty grzewcze są tańsze. Dlaczego? Ponieważ w przypadku tradycyjnych grzejników, należy uwzględnić nie tylko same kaloryfery. Do tego należy doliczyć również koszt montażu całej instalacji, a także tzw. robociznę. Podsumowując wszystkie koszta może się okazać, że maty podłogowe wcale nie są tak drogie.

Na samym końcu warto wspomnieć o tym, że maty grzewcze można stosować tak naprawdę pod każdym rodzajem podłogi. Począwszy od paneli po deski drewniane. Przyjemne ciepło będzie rozchodzić się także pod płytkami, które często stosowane są w kuchni oraz w łazience.

Warto pomyśleć o tym, aby maty grzewcze zamontować wspólnie z instalacją fotowoltaiczną. Z czymś, co pozwala na darmowe wytworzenie energii elektrycznej. Dzięki temu uda się w znaczący sposób obniżyć koszta eksploatacji. Nie można bowiem zapomnieć o tym, że maty grzewcze bazują na energii elektrycznej.

Materiał zewnętrzny

Redakcja decorre.pl