Meble wenge

Rozwój budownictwa w ostatnich latach w Polsce jest na bardzo wysokim poziomie. W każdym praktycznie mieście co i rusz możemy napotkać wznoszone budynki wielorodzinne, rozwijają się również osiedla podmiejskie i tzw. dzielnice willowe. Duży ruch możemy również zaobserwować na rynku wtórnym. Wszystko to powoduje, że wzrasta również popyt na materiały związane z wykończeniem wnętrz oraz na meble.

Jak w każdym przypadku, również odnośnie artykułów wyposażenia wnętrz, czy też mebli, gusta konsumentów kształtują określone mody. Bardzo często popularność zyskują określone materiały, czy też styl dekorowania wnętrz. Zwiększa się wówczas popyt na wszystko, co jest związane z danym trendem.

Ma to niewątpliwie swoje plusy, gdyż łatwiej jest wówczas skompletować wyposażenie swojego domu w określonej tonacji, czy stylu. Z drugiej strony należy się zastanowić, czy dana moda nie jest zjawiskiem przemijającym. Podążanie za efemerycznymi zjawiskami może powodować to, że w niedługim czasie dane wnętrze będzie zupełnie nieatrakcyjne lub co gorsza budzić śmieszność, wśród osób w nim goszczących.

Jedną z najbezpieczniejszych opcji jest wybranie takiego stylu i kolorystki mebli, które można określić mianem klasyki. Są to na przykład meble z drewna, w stonowanych kolorach i bez zbędnych udziwnień i ornamentów. Do takich niewątpliwie należą meble wenge. Nazwa ich wzięła się od rodzaju drzewa, z którego są wykonane. Otóż wenge (palisander afrykański) to drzewo tropikalne o bardzo ciemnym kolorze.

Dzięki niemu możemy uzyskać bardzo ciekawe efekty w tonacji na meblach. Świetnie komponują się z kontrastowymi kolorami. Oznacza to, że same drzewo może być zestawiane z innym gatunkiem, ale o innym, jaśniejszym kolorze np. klonie. Jednak w przypadku mebli odnosi się to głównie do pomieszczeń, które powinny być utrzymane w jasnych, wręcz jaskrawych kolorach. Meble wenge ze względu na materiał i kolor uważane są za meble ekskluzywne i stylowe. Ich barwa i masywność predestynują je raczej do wnętrz jasnych i przestronnych.

Dobrze sprawdzają się w dużych przestrzeniach, np. salonach. Bardzo ciekawą próbą aranżacji jest zestawienie kontrastowe drobnego mebla wenge, np. stolika do kawy z jasnym kompletem wypoczynkowym. Świetnie komponują się z jasnymi podłogami, zachowana jest wówczas równowaga kolorystyczna wnętrza.

Podsumowując podkreślić należy, że urządzając pomieszczenia należy pamiętać o tym ,aby nie ulegać chwilowym modom i starać się raczej myśleć całościowo o wyposażeniu danego pomieszczenia. Ciekawą propozycją jest zastosowanie mebli wenge. Ze względu na swoje właściwości jest to bardzo dobry wybór do pomieszczeń przestronnych i jasnych, gdzie będą stanowiły ciekawy kontrast.

Redakcja decorre.pl