Fotel wiszący do pokoju – na co zwrócić uwagę?

Fotel wiszący do pokoju to jeden z najbardziej interesujących dodatków wnętrzarskich w ostatnim czasie. Niezależnie od tego, w jakim pomieszczeniu zostanie wykorzystany, zawsze wprowadza do niego klimat beztroskiego relaksu. Latem stanowi naturalne przedłużenie ogrodowej aury lub – w przypadku braku takiej przestrzeni – zastępuje hamak i huśtawkę. Zimą natomiast fotel podwieszany wykorzystać można do stworzenia popularnego w ostatnich latach wnętrza w stylu hygge. Wystarczy tylko dopasować rodzaj fotela do własnych preferencji i późniejszego sposobu korzystania.

1. Fotel wiszący do pokoju – na co zwrócić uwagę?

2. Fotel wiszący z sufity czy na stelażu?

3. Fotel podwieszany do sufitu na łańcuchu czy na linie?

4. Fotel wiszący kokon czy może hamak pokojowy?

5. Fotel wiszący: gdzie najlepiej go umieścić?

Fotele wiszące są lubiane i przez dorosłych, i przez dzieci, aby jednak służyły odpowiednio, warto zastanowić się nad wyborem.

Fotel wiszący do pokoju – na co zwrócić uwagę?

Wybierając wiszące siedzisko do pokoju, przede wszystkim należy zwrócić uwagę na możliwości, jakimi dysponujemy. Nie wszędzie realne będzie rozwiązanie, w którym fotele zamontowane są bezpośrednio do sufitu. Ważna jest także przestrzeń, jaką dysponujemy. Znaczenie ma docelowy użytkownik fotela: będą to raczej dorośli, dzieci czy różne grupy wiekowe? Czy przewidujemy przenoszenie mebla czy zależy nam raczej na stałym rozwiązaniu? Na te pytania warto odpowiedzieć sobie już na początku, ponieważ oferowane przez producentów rozwiązania są naprawdę różnorodne.

Fotel wiszący z sufitu czy na stelażu?

W pierwszej kolejności należy podjąć decyzję, czy interesuje nas fotel wiszący z sufitu czy fotel wiszący na stelażu. Jeśli marzymy o beztroskim kołysaniu, pierwsza opcja będzie lepsza. Fotel podwieszany do sufitu utrzymuje się na grubej linie lub metalowym łańcuchu. Decydujmy się na produkty sprawdzonych firm, aby mieć pewność co do wytrzymałości zastosowanych materiałów. Bezpieczeństwo jest priorytetem. Polecane jest także korzystanie z gotowych zestawów montażowych. Siedzisko podwieszane do sufitu wymaga także sporej przestrzeni, która zagwarantuje, że w czasie beztroskiego bujania nie zostanie uszkodzony żaden przedmiot znajdujący się w pobliżu.

Niezależnie od jakości montażu tego typu fotele mogą zniechęcać osoby, które obawiają się o swoje bezpieczeństwo. Nawet, gdy wątpliwości nie znajdują uzasadnienia, można zdecydować się na alternatywę w postaci fotela wolnostojącego. Model ten potrzebuje również znacznie mniejszej przestrzeni, co stanowi jego niewątpliwy atut w mniejszych pokojach. Eliminuje się także bardziej skomplikowane mocowanie, a stelaż do fotela wiszącego sprawia, że w każdym momencie można siedzisko przenieść w inne miejsce, nawet na balkon lub do ogrodu.

Fotel podwieszany do sufitu na łańcuchu czy na linie?

Fotel wiszący do salonu montowany może być na metalowym łańcuchu lub grubej linie. Obie opcje zapewniają bezpieczeństwo użytkownikowi, w dużej mierze jest to więc wybór estetyczny. W każdym przypadku uwagę należy zwracać na solidne wykończenie fotela, stabilność i wytrzymałość mocowania. Rekomendowany jest również zakup fotela z gotowym zestawem montażowym, dającym pewność, że śruby i inne elementy są dopasowane do danego modelu mebla.

Fotel wiszący kokon czy może hamak pokojowy?

Fotele wiszące przyjmować mogą bardzo różne formy. Do najpopularniejszych zalicza się wiszący fotel kula, nawiązujący do projektu legendarnego Bubble Chair. Wykonuje się je z efektownych plecionek: rattanu lub solidnych tkanin. Dużą popularnością cieszy się huśtawka kokon do pokoju. Ten typ fotela ma kształt półotwartego migdała, tworzący przyjemne schronienie przed światem. Ciekawym pomysłem są także hamaki o różnych formach.

Który rodzaj fotela będzie najlepszy? W dużej mierze to kwestia indywidualnych preferencji i wygody. Warto jednak zwrócić uwagę także na warunki lokalowe. Fotel typu kokon zajmuje znacznie mniej miejsca niż fotel hamak pokojowy.

Fotel wiszący: gdzie najlepiej go umieścić?

W jakim wnętrzu sprawdzi się fotel wiszący? Właściwie w każdym. Świetnym pomysłem jest fotel wiszący do salonu, jednak z powodzeniem można zainstalować go w pokoju dziecięcym lub przestronnej sypialni. Godne polecenia są także tarasy, kąciki do czytania lub komfortowe miejsce przy kominku. Istnieją badania psychologicznie potwierdzające, że ciało człowieka wprawione powolny ruch kołysania relaksuje się szybciej, a stany napięcia emocjonalnego sprawnie ustępują. Warto zastanowić się zatem, które miejsce w naszym domu będzie sprzyjało takiemu relaksowi: być może wspomniany kominek, a być może kącik, w którym łatwo o przyjemny widok z okna.

Drugą kwestią są warunki techniczne. Decydując się na fotel wiszący, zapewnijmy sobie miejsce do swobodnego i bezkolizyjnego kołysania. Bliskie sąsiedztwo szaf czy półki z pamiątkami na pewno nie będzie stanowiło dobrego wyboru. Upewnijmy się także, że zastosowany w danym pomieszczeniu sufit wytrzyma obciążenie fotela podwieszanego. Jeśli nie, zdecydujmy się na opcję ze stelażem.

Redakcja decorre.pl