Instalacja elektryczna potrzebna dla wygody życia

Bez instalacji elektrycznej trudno sobie wyobrazić nowoczesny dom. Po prostu instalacja elektryczna w domu jednorodzinnym jest konieczna do wygodnego życia. To podstawa, by mieszkający w niej ludzie czuli się bezpiecznie i wygodnie. A projekty instalacji elektrycznej są jednym z najważniejszych elementów infrastruktury i pełnej dokumentacji budowlanej. Powinien zawierać również najważniejsze części składowe. W skład dobrego projektu wchodzą także nowinki technologiczne.

Najnowszym trendem w projektowaniu nowych i modernizacji istniejących obiektów jest idea domu inteligentnego. Instalacja elektryczna jest jego jednym z elementów.
W domu inteligentnym mają zastosowanie wszystkie nowinki, jakie tylko mogą zaoferować wszystkie specjalności budowlane, materiałowe i osiągnięcia branży IT.

Instalacja elektryczna w budownictwie jednorodzinnym to między innymi sprawy związane z mocą przyłączeniową. Tradycyjnym źródłem zasilania w domach jednorodzinnych jest sieć elektroenergetyczna.

Każdy budynek musi być przyłączony do zewnętrznej sieci. Sieć charakteryzuje przedział niskiego napięcia. Złącze główne realizowane jest poprzez tablicę złączową. Nowe przepisy od kilkudziesięciu lat stosowane w nowych obiektach, a także w tych, które podlegają gruntownej modernizacji, wyprowadziły ten element instalacji elektrycznej dla budownictwa jednorodzinnego i zbiorowego poza obręb budynku. W blokach mieszkalnych na osiedlach współczesnych miast tablice przyłączeniowe z licznikami pomiarowymi znajdują się na klatkach schodowych. W wydzielonej przestrzeni znajdują się skrzynki przypisane dla każdego mieszkania i w nich z powodzeniem mieszczą się wszystkie potrzebne komponenty.

W budownictwie jednorodzinnym stosuje się szafy wolnostojące montowane w zorganizowanej przestrzeni granicy posesji. Tam w prześwicie ogrodzenia montowana jest skrzynka na przyłącze. Zaopatrzona jest w drzwi i zwrócona na zewnątrz w kierunku ulicy, tak by pracownicy zakładów energetycznych mieli łatwy dostęp do przestrzeni licznika. Wszystkie sprzęty schowane w skrzynce są bezpieczne, a zamknięcie chroni zabezpieczenia licznika w formie nowoczesnych plastikowych plomb.
W skrzynce przyłączeniowej znajdują się także zabezpieczenia sieci energetycznej przed niespodziankami ze strony użytkowników urządzeń elektrycznych, które wywołać mogą przepięcia charakteryzujące się ponadnormatywnymi prądami. Ważne by bezpieczniki na przyłączu były dobrze dobrane i miały wartości startowe niższe niż dalsze zabezpieczenia znajdujące się już w gestii dostawcy energii elektrycznej.

Redakcja decorre.pl