Jakie są podstawowe właściwości stalowych blach ryflowanych?

Wykorzystywana m.in. do budowy podestów i stopni schodów, a także do zabezpieczania podłóg w miejscach, w których występuje zwiększone ryzyko poślizgnięcia, produkowana z kwasówki blacha ryflowana stalowa to popularny materiał konstrukcyjny o specyficznych właściwościach. Część z nich to pochodna specyficznej faktury blachy, a część to po prostu konsekwencja zastosowanego do jej produkcji materiału – stali nierdzewnej.

Najlepszy materiał na blachę ryflowaną

Do produkcji blach ryflowanych stalowych wykorzystuje się przede wszystkim odporną na korozję stal nierdzewną dawniej nazywaną kwasoodporną. To materiał dobrze chroniony przed niszczącym działaniem czynników atmosferycznych, przede wszystkim deszczu, charakteryzujący się dużą wytrzymałością i trwałością, którego w żaden dodatkowy sposób nie trzeba zabezpieczać przed korozją. Do produkcji blach antypoślizgowych niekiedy wykorzystuje się również aluminium. To materiał lżejszy, również odporny na korozję, ale droższy. Dlatego w typowych zastosowaniach konstrukcyjnych zwykle stosowana jest blacha ryflowana stalowa (ze stali nierdzewnej). Blach aluminiowych używa się częściej w celach dekoracyjnych.

Właściwości stalowej blachy ryflowanej

Nazwa tego typu blachy to pochodna jej specyficznej faktury. W procesie produkcji blacha stalowa poddawana jest wytłaczaniu, dzięki czemu na jej powierzchni pojawiają się drobne wypukłości. Powierzchnia takiej blachy wygląda jak tarka i dzięki widocznym wypustkom nabiera antypoślizgowych właściwości. Ryflowanie to obróbka materiału mająca na celu zwiększenie poziomu jego szorstkości. Blacha ryflowana stalowa z charakterystycznymi łezkami układającymi się pod różnym kątem jest materiałem nie tylko chroniącym przed poślizgnięciami, ale i odpornym na działanie wilgoci. Właśnie z tego względu takich blach używa się do wykańczania stopni schodów zewnętrznych, różnego rodzaju podestów i podłóg. Do charakterystycznych właściwości blach stalowych ryflowanych zaliczyć należy również dużą łatwość ich obróbki. Taką blachę można w prosty sposób ciąć i kształtować. Jest materiałem o dość dużej elastyczności, a zatem idealnie sprawdzającym się w szeroko pojętej wykończeniówce.

Wytrzymała, odporna na korozję, estetyczna i trwała, charakteryzująca się antypoślizgowymi właściwościami, a przy tym stosunkowo tania blacha ryflowana stalowa to popularny materiał konstrukcyjny i dekoracyjny znajdujący szereg zastosowań w budownictwie, motoryzacji, a także aranżacji wnętrz użytkowych i mieszkalnych. Jest doskonałą alternatywą dla blach ryflowanych aluminiowych.

Redakcja decorre.pl