Stacja pogody – nowoczesna czy w stylu retro? Jak ją wybrać?

Sprawdzanie warunków pogodowych na zewnątrz, przewidywanie ich z pewnym wyprzedzeniem, a nawet kontrolowanie stanu powietrza w domu czy biurze – to wszystko oferuje stacja pogody. Urządzenie to znane jest już od wielu lat, choć dopiero niedawno przybrało nowoczesną formę elektroniczną. Na co postawić – stylistykę i rozwiązania retro czy nowoczesne urządzenie?

Czym jest stacja pogody?

Na początek warto określić, jak właściwie działają stacje pogody i co daje ich obecność w domu. Podstawowe, znane od lat stacje przypominają charakterystyczne zegary, których działanie opiera się na odczytywaniu warunków zewnętrznych. W ten sposób mogą określać wilgotność powietrza, temperaturę czy zmiany ciśnienia – niektóre czynniki wyłącznie w oparciu o powietrze w domu. Nowoczesne urządzenia poszły o krok dalej i dzięki specjalnym czujnikom są w stanie sprawdzać również warunki panujące na zewnątrz.

Co to właściwie daje? Przede wszystkim informacje na temat stanu powietrza w domu: jego wilgotności czy temperatury, co mogłoby wpłynąć na samopoczucie czy zdrowie domowników. Dodatkowo stacja pogody może też pomóc w przewidywaniu nagłych zmian aury, o ile jej właściciel posiądzie podstawowe umiejętności z tego zakresu.

Stacje w stylu retro

Podstawowym wyborem są oczywiście stacje pogody w stylu retro. Często spotyka się je w domach starszych osób, bo niegdyś były to jedyne dostępne w sprzedaży modele. Ich zdecydowaną zaletą jest charakterystyczny wygląd – to typowy produkt do wnętrz inspirowanych zeszłymi czasami. Zazwyczaj bazą jest drewno wycinane i szlifowane w atrakcyjnych kształtach. Na nim widnieją tarcze z konkretnymi wskaźnikami, odpowiedzialne między innymi za podawanie odczytu temperatury we wnętrzu, ciśnienia czy wilgotności. Z uwagi na analogowy charakter pierwsza i ostatnia wartość dotyczą warunków panujących we wnętrzu.

Nowoczesne stacje dla każdego

Alternatywnym rozwiązaniem są nowoczesne stacje w formie elektronicznych zegarków do postawienia albo powieszenia na ścianie. W takich stacjach pogody zazwyczaj dostępny jest czujnik odpowiedzialny za sprawdzanie parametrów we wnętrzu, a także jego odpowiednik połączony radiowo, który montuje się za oknem. W ten sposób stacja podaje informacje również o warunkach panujących na dworze, na przykład temperaturze powietrza. Jest to zaleta, bo jedno urządzenie zastępuje kilka innych, a do tego informacje podane są od razu na ekranie w wygodnej formie. Zależnie od ceny, taka stacja może pokazywać tylko jeden albo kilka parametrów.

Redakcja decorre.pl