Jak dobrać dodatki do sypialni?

Dobór dodatków do sypialni to niełatwy temat. W gąszczu dostępnych na rynku propozycji łatwo się bowiem pogubić. Jak urządzić sypialnię stylowo i ze smakiem? Jakie wybrać narzuty na łóżko sypialniane, poduszki i obrazy? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule.

Dodatki do sypialni – dlaczego to takie ważne?

Często lekceważymy kwestię odpowiedniej aranżacji sypialni. Skupiamy się na doborze odpowiedniego łóżka i ewentualnie dużej, pojemnej szafy. Kompletnie ignorujemy jednak wszelkie dodatki – ozdobne poduszki, narzuty na łóżko sypialniane, obrazy na ścianę, drobne bibeloty do postawienia na szafce nocnej, zasłony, lustra i inne bardziej lub mniej przydatne elementy. Tymczasem wygląd sypialni, a właściwie to, czy dobrze się w niej czujemy, przekłada się na jakość naszego snu. Nie wspominając już nawet o życiu seksualnym. Właśnie dlatego dobór dodatków jest niezwykle istotny i powinien być starannie przemyślany.

Dodatki dopasowane do stylu wnętrza

Kluczową kwestią w wyborze dodatków do sypialni jest dopasowanie ich do jednolitego stylu wnętrza. Niezależnie zatem od tego czy wybierzemy narzuty na łóżko sypialniane, poduszki czy obrazy, warto zadbać o to, by wszystkie do siebie pasowały. Najpopularniejsze w ostatnich latach jest urządzanie wnętrza w stylu skandynawskim, czyli bardzo delikatnym i wręcz ascetycznym. Wystarczą zatem jednolite kolorystycznie, gładkie narzuty na łóżko albo poduszki, ewentualnie jeden obraz. Ciekawe może być też dobranie dodatków do sypialni w stylu prowansalskim. W tym pomieszczeniu szczególnie sprawdzają się delikatne, pastelowe kolory oraz lawendowe motywy. Z kolei sypialnia w stylu glamour ma prawo błyszczeć i zachwycać świecącymi i zdobionymi dodatkami. No ale bez przesady oczywiście.

Dodatki jako element wykończenia

W kontekście wyboru dodatków do sypialni – narzuty na łóżko sypialniane, poduszek albo obrazów – należy też podkreślić, że wszystkie te elementy mają stanowić wykończenie, a nie zasadniczą część sypialni. Właśnie dlatego istotne jest to, by nie przesadzić z liczbą bibelotów. Często wystarczy jeden, maksymalnie kilka mocniejszych akcentów. W ten sposób wnętrze będzie gustowne, ale nie przytłaczające. Unikanie przesady należy również odnosić do kolorów i wzorów na dodatkach. Jeżeli meble są bardzo ozdobne i wyróżniające się, nie ma potrzeby, aby dobierać mocny wzór i kolor na poduszkach albo na narzucie na łóżko. W takiej sytuacji lepiej sprawdzą się delikatne i stonowane faktury i barwy dodatków.

Redakcja decorre.pl