Domowy plac zabaw

Nie od dziś wiadomo, że dzieci są dla rodziców największym skarbem. I ci są skłonni przychylić im nieba, aby tylko ich pociechy były zadowolone. Jednym takim kawałkiem nieba na ziemi dla małych dzieci jest domowy plac zabaw. Plac taki jest miejscem wspólnych zabaw dzieci z rodzicami. Jak i wzajemnych zabaw rodzeństwa lub zabaw z dziećmi przyjaciół i znajomych. Plac zabaw, to miejsce bardzo ważne dla rozwoju małego dziecka.

Gdyż buduje więź pomiędzy dzieckiem a rodzicem. Tak samo wspomaga więź pomiędzy rodzeństwem. W kontaktach pomiędzy rówieśnikami również odgrywa wielką rolę, gdyż integruje dziecko z dziećmi z poza domu. Uczy zasad wspólnej zabawy i dzielenia się przyrządami do zabaw. Pokazuje, że wspólnie można się lepiej bawić niż samemu. Poprzez wspólną zabawę otwiera dziecko na nowe kontakty, uczy wymiany myśli za pomocą wzajemnej konwersacji. A także uczy dzielenia się pierwszymi doświadczeniami dotyczącymi wspólnych zabaw na placu zabaw. Wspólna zabawa na placu zabaw wspomaga rozwój ruchowy dziecka i dotlenia organizm. Co jest bardzo ważne dla jego zdrowia.

Wobec wymienionych tylko niektórych zalet rodzice postanawiają stworzyć swojemu dziecku lub swoim dzieciom domowy plac zabaw. Wiele osób nie wie, jak się do tego zabrać. I z czego wykonać domowy plac zabaw? Plac zabaw może być zorganizowany na podwórku lub nawet w domu. Gdyż w porze zimowej siłą rzeczy małe dzieci na dworze spędzają mniej czasu. A rozwój ruchowy dziecka trzeba wspierać każdego dnia. Nawet wtedy, gdy pada śnieg, leje deszcz i hula wiatr. Dlatego wielu rodziców decyduje się dla swojego dziecka zorganizować plac zabaw na dworze i drugi w domu. Plac zabaw na dworze składa się zazwyczaj z huśtawek, piaskownicy, domku do zabawy, tunelu, zjeżdżalni, a czasem także z karuzeli.

Natomiast miejsce zabaw w domu bardzo często obejmuje namiot, do którego dziecko może wejść ze swoimi skarbami i zwierzętami lub innymi dziećmi. W miejscu zabaw znajdzie się także huśtawka, kosz do piłki, drabinka przy ścianie, która może stać się ścianką wspinaczkową i jest zabezpieczona materacem. Wszystkie zabawy dzieci można podzielić na kilka grup, a zwłaszcza te domowe zabawy. Pierwszą z nich są oczywiście zabawy ruchowe, gdyż każde dziecko do prawidłowego rozwoju potrzebuje ciągłego ruchu. Dziecko w ruchu się nie męczy. Ono męczy się wtedy, gdy nie ma co robić i tkwi w bezruchu.

Gry i zabawy tematyczne i twórcze, oraz konstrukcyjne i manipulacyjne, to także forma zabawy dla dzieci. Choć są one mniej ruchowe, a bardziej umysłowe, lecz również bardzo potrzebne. Gdyż rozwijają umysł, spostrzegawczość, spryt tworzenia i manipulowania przedmiotami służącymi do zabawy.

Redakcja decorre.pl