Jak odnowić stare meble?

0
687

Coraz częściej mówi się o tym, by wykorzystywać rzeczy, które już powstały. Zazwyczaj nie warto wydawać pieniędzy na nowe produkty. Jeżeli w domu są już jakieś stare meble, które wciąż mają dobrą jakość, ale po prostu znudziły się domownikom, wystarczy je nieco odświeżyć i odnowić, by przy niewielkim nakładzie pieniężnym zyskać coś atrakcyjnego. Nowe życie starych mebli to temat przewodni upcyclingu. Jest to dziedzina, która uczy, jak wykorzystywać stare i często nieatrakcyjne już antyki, by tworzyć z nich rzeczy wspaniałe i nowoczesne.

Wystarczy zajrzeć na chwilę do Internetu, by odkryć tysiące fantastycznych sposobów na renowację i odświeżenie starych mebli. Jeden z nich wymaga zastosowania farby kredowej. Jest on bardzo prosty i dość ekonomiczny – aby z niego skorzystać, wystarczy zainwestować w porządny produkt barwiący. Farba kredowa pozwoli zmienić kolor starych szafek, stołów, krzeseł i blatów. Dla wielu osób istotne będzie to, że w przypadku tego preparatu nie trzeba wcześniej szlifować mebli i w żaden sposób wygładzać ich powierzchni. Najlepiej pozostawić je w stanie naturalnym. Wszelkie wybrzuszenia i zagłębienia dodają meblom niesamowitego uroku i sprawiają, że prezentują się one oryginalnie i ciekawie. W szczególności dobrze prezentuje się wieloletnie drewno. Nabiera szlachetności i klasy, jednakże czasem warto je dodatkowo pomalować, by wydobyć z niego jeszcze większą głębię.

Nowe życie starych mebli będzie więc zasługą użycia farby kredowej. Nie jest to na szczęście drogi produkt. W większości sklepów budowlanych farby kredowe nie kosztują więcej niż sto złotych. A jak je zastosować? Przed samym malowaniem wszystkie meble należy dokładnie wyczyścić i odtłuścić. Ich powierzchnia musi być matowa, bo w przeciwnym wypadku lakier nie będzie się na niej trzymać. Po umyciu i osuszeniu mebli można zabrać się za ich malowanie, przygotowując sobie zestaw narzędzi do pracy – pędzel, farbę kredową i wosk. Jako pierwsza na meble trafi farba. Należy pokryć nią równomiernie wszystkie powierzchnie i poczekać ok. godzinę, aż wyschnie. Po tym czasie można ponowić ten etap, by wyeliminować ewentualne prześwity, a gdy farba wyschnie, trzeba przykryć ją pojedynczą warstwą wosku, który dodatkowo zabezpieczy meble.

Czasami warto po prostu zajrzeć na swój strych bądź do piwnicy, by znaleźć w tych miejscach prawdziwe skarby. Stare meble mogą stać się nawet główną dekoracją budynku mieszkalnego. Wystarczy odrobinę je odświeżyć, czyli np. pokryć warstwą farby kredowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here