Jak odnowić stare meble?

Coraz częściej mówi się o tym, by wykorzystywać rzeczy, które już powstały. Zazwyczaj nie warto wydawać pieniędzy na nowe produkty. Jeżeli w domu są już jakieś stare meble, które wciąż mają dobrą jakość, ale po prostu znudziły się domownikom, wystarczy je nieco odświeżyć i odnowić, by przy niewielkim nakładzie pieniężnym zyskać coś atrakcyjnego. Nowe życie starych mebli to temat przewodni upcyclingu. Jest to dziedzina, która uczy, jak wykorzystywać stare i często nieatrakcyjne już antyki, by tworzyć z nich rzeczy wspaniałe i nowoczesne.

Wystarczy zajrzeć na chwilę do Internetu, by odkryć tysiące fantastycznych sposobów na renowację i odświeżenie starych mebli. Jeden z nich wymaga zastosowania farby kredowej. Jest on bardzo prosty i dość ekonomiczny – aby z niego skorzystać, wystarczy zainwestować w porządny produkt barwiący. Farba kredowa pozwoli zmienić kolor starych szafek, stołów, krzeseł i blatów. Dla wielu osób istotne będzie to, że w przypadku tego preparatu nie trzeba wcześniej szlifować mebli i w żaden sposób wygładzać ich powierzchni. Najlepiej pozostawić je w stanie naturalnym. Wszelkie wybrzuszenia i zagłębienia dodają meblom niesamowitego uroku i sprawiają, że prezentują się one oryginalnie i ciekawie. W szczególności dobrze prezentuje się wieloletnie drewno. Nabiera szlachetności i klasy, jednakże czasem warto je dodatkowo pomalować, by wydobyć z niego jeszcze większą głębię.

Nowe życie starych mebli będzie więc zasługą użycia farby kredowej. Nie jest to na szczęście drogi produkt. W większości sklepów budowlanych farby kredowe nie kosztują więcej niż sto złotych. A jak je zastosować? Przed samym malowaniem wszystkie meble należy dokładnie wyczyścić i odtłuścić. Ich powierzchnia musi być matowa, bo w przeciwnym wypadku lakier nie będzie się na niej trzymać. Po umyciu i osuszeniu mebli można zabrać się za ich malowanie, przygotowując sobie zestaw narzędzi do pracy – pędzel, farbę kredową i wosk. Jako pierwsza na meble trafi farba. Należy pokryć nią równomiernie wszystkie powierzchnie i poczekać ok. godzinę, aż wyschnie. Po tym czasie można ponowić ten etap, by wyeliminować ewentualne prześwity, a gdy farba wyschnie, trzeba przykryć ją pojedynczą warstwą wosku, który dodatkowo zabezpieczy meble.

Czasami warto po prostu zajrzeć na swój strych bądź do piwnicy, by znaleźć w tych miejscach prawdziwe skarby. Stare meble mogą stać się nawet główną dekoracją budynku mieszkalnego. Wystarczy odrobinę je odświeżyć, czyli np. pokryć warstwą farby kredowej.

Redakcja decorre.pl