Blat roboczy – jak wykonać go samodzielnie w 5 krokach?

Jest wiele prac, które można wykonać samodzielnie. Dzięki temu można zaoszczędzić sporo pieniędzy, a przy tym świetnie się bawić. Oczywiście w przypadku każdej pracy niezbędne jest nieco umiejętności, dużo chęci i maksimum precyzji. W dzisiejszym wpisie podpowiemy Wam, jak wykonać blat roboczy do warsztatu czy garażu w pięciu krokach.

Krok pierwszy: wybór materiału

Wiele osób lubi majsterkowanie. W sumie to świetne hobby i dobry sposób spędzania wolnego czasu. Oczywiście warto majsterkować, mając przygotowaną odpowiednią powierzchnię, dlatego przyda się wykonanie blatu roboczego. Zasadniczo można zakupić gotowy model, ale można też mieć sporo satysfakcji i zrobić go samodzielnie. Na pewno kluczem do sukcesu jest wybór właściwego materiału. I tutaj można zdecydować się na metal bądź też drewno. Każdy z tych materiałów ma swoje zalety. Konstrukcja metalowa jest trwała, sztywna i mocna, ale także blat drewniany, jeżeli jest gruby cechuje się dobrą wytrzymałością. Tutaj tak naprawdę wszystko zależy od preferencji. Zawsze też można pokryć płytę drewnianą gumową matą czy nakleić na blat osłonę z blachy ocynkowanej czy kwasoodpornej. W ten sposób znacząco zwiększycie nie tylko odporność na uszkodzenia mechaniczne, ale też sprawicie, że powierzchnia będzie odporna na zanieczyszczenia, czy materiały takie jak olej. Przyda się także dobry klej do łączenia drewna.

Krok drugi: Budujemy konstrukcję

Nie ma się co oszukiwać, wykonanie blatu warsztatowego z drewna jest łatwiejsze, a wynika to z faktu, że nie czeka Was spawanie. Na pewno wybierzcie dobre i grube płyty. Dlatego też przekroje trzeba dobierać do rozpiętości. Jeżeli np. nogi będą wykonane z belek 100×100 mm, zaś elementy poziome będą o wielkości 100×50 mm, to nie musicie obawiać się, że blat będzie uginać się pod wpływem ciężaru. Taką konstrukcję łączymy używając do tego celu śrub zamkowych. Pamiętajcie, aby nakrętkę wpuścić w otwór, tak aby nie wystawała poza sam obrys krawędziaka. Takie rozwiązanie ułatwi Wam zabudowanie przestrzeni pod samym blatem. Konstrukcję możecie także częściowo skleić, i tu wybierzcie kleje do drewna dobrej marki, które szybko się wiążą i zapewniają mocny chwyt.

Krok trzeci: wzmocnienie szkieletu

Teraz możemy już przejść do dalszego etapu prac, a dokładnie do wzmocnienia szkieletu. Gdy nasza konstrukcja jest już połączona, to należy boki i cały tył szkieletu wzmocnić zastrzałami. W ten sposób rzeczywiście trwałość będzie dużo większa. Po tym etapie możemy wyrównać całą powierzchnię. Do tego celu warto użyć papieru ściernego. Nie zapomnijcie też o impregnacji, gdyż wzmacnia ona materiał i chroni przed wilgocią, a przy tym zapewnia estetyczny efekt. Chroni też drewniane elementy przed wnikaniem brudu. Do tego celu polecamy lakierobejcę.

Krok czwarty: udogodnienia

Gdy już konstrukcja i impregnacja, a także wzmocnienie blatu jest za Wami, możecie pokusić się o zastosowanie udogodnień. Na pewno przydadzą się półki czy szuflady. W ten sposób zyskacie sporo miejsca do przechowywania narzędzi czy drobiazgów. Oczywiście możecie zastosować też wózek warsztatowy. Takie elementy najlepiej kupić gotowe, gdyż ich wykonanie byłoby naprawdę trudne. Na pewno dobrym wyborem jest wózek warsztatowy wyposażony w szuflady na stalowych, teleskopowych prowadnicach kulkowych. Dobrze jeżeli szuflady mają duży wysuw. Dla bezpieczeństwa warto, aby była zamontowana centralna blokada, a więc po przekręceniu kluczyka zamek blokuje wszystkie szuflady.

Krok piąty: nie zapomnij o stołku warsztatowym

Zasadniczo wszystkie prace są już za Wami. Pozostaje już tylko najprzyjemniejsza rzecz, czyli testowanie blatu. Możecie sprawdzić jego wytrzymałość, a także trwałość. Nie należy również zapomnieć o doborze właściwego stołka warsztatowego i tutaj znowu możliwości macie sporo. Na pewno przyda się krzesło z kółkami, z siedziskiem oraz oparciem, o regulowanej głębokości i wysokości siedziska. W ten sposób zapewnicie sobie wygodę.

Koniecznie skorzystajcie z naszych rad, a efekt przerośnie Wasze oczekiwania. Na pewno będziecie też dumni z siebie i będziecie mogli przystąpić do prac warsztatowych od razu po zakończeniu prac nad wykonaniem blatu

Redakcja decorre.pl