Dachówka holenderska

Dach pełni bardzo ważną funkcję każdego budynku – czy to mieszkalnego, czy użytkowego – mianowicie, zabezpiecza mieszkańców przed oddziaływaniem opadów atmosferycznych takich jak deszcz, śnieg, czy grad. Przez to też, dach jest najbardziej narażony na zniszczenia spowodowane opadami i innymi czynnikami atmosferycznymi. Dlatego też szczególnie ważne jest jego prawidłowe zabezpieczenie i dobór materiałów użytych w jego budowie. Dach jest także, podobnie jak elewacja domu, niejako ozdobą każdego budynku.

Występują różne jego kształty: do wyboru mamy dach płaski, stromy, mansardowy i naczółkowy; a także wiele rodzajów dachówek użytych w jego konstrukcji, między innymi: ceramiczne i betonowe, oraz ich typy: karpiówki, marsylki, reńskie, romańskie, czy holenderskie. Szczególnie popularnym typem jest właśnie dachówka holenderska, która charakteryzuje się przekrojem poprzecznym w kształcie litery „S” i wykorzystaniem ceramiki. Jest to jeden z najstarszych i najbardziej wytrzymałych typów dachówek, charakteryzujący się także pięknym kształtem. Stosowane były już w XV w. w Flandrii – regionu skąd pochodzą.

Zaletą tego typu dachówki jest to, że jest ona ceramiczna, co gwarantuję jej wytrzymałość na warunki atmosferyczne i uszkodzenia fizyczne. Kolejną jej zaletą jest łatwość montażu: ze względu na jej specyficzny kształt, montaż nie musi być aż tak precyzyjny jak w przypadku dachówek innego typu. Dachówka holenderska może być także z łatwością zamontowana w miejsce starej, głównie dzięki stonowanych w niej uchwytach ułatwiających montaż Dzięki opływowemu kształtowi, dachówka holenderska łatwiej radzi sobie z odpływem wody, co znacząco wpływa na jej trwałość i dodatkowo zabezpiecza przed szkodliwym działaniem deszczu, śniegu, czy gradu.

Ten typ charakteryzuję się także wysokimi walorami estetycznymi, oraz dużą ilością rożnych wariantów kolorystycznych. Dachówka tego typu jest bardzo popularna zarówno w Polsce, jak i za granicą, co dodatkowo świadczy o jej solidności. Wiele osób prywatnych, jak i właścicieli dużych przedsiębiorstw, używa dachówek holenderskich w budowie swoich domów lub biur. Jeśli więc budujemy dom, i nie jesteśmy pewni jakiego typu dachówki użyć, warto zastanowić się nad wykorzystaniem właśnie dachówki holenderskiej.

Będzie ona nie tylko prezentowała się wspaniale na elewacji naszego budynku mieszkalnego, lecz także służyła nam na długie lata. Ponieważ dach jest jednym z najważniejszych elementów każdego budynku, warto postawić na ten wytrzymały, piękny i sprawdzony typ dachówki.

Redakcja decorre.pl