Na poddaszu – czy warto tam mieszkać?

Mieszkanie na poddaszu to rozwiązanie, na które decyduje się sporo osób. Nawiasem mówiąc, w nowych domach nie ma strychów, tylko pomieszczenia mieszkalne. Nic w tym dziwnego, ponieważ strych to niewykorzystana powierzchnia, którą tylko systematycznie zapełnia się zbędnymi rzeczami. Dowiedz się czy warto mieszkać na poddaszu czytając niniejszy artykuł

Czy warto gromadzić rzeczy na strychu?

Człowiek ma w swojej naturze gromadzenie różnych rzeczy, ponieważ uważa, że te kiedyś jeszcze przydadzą się. Nic bardziej mylnego! Te tzw. przydasie tylko blokują nam miejsce i nic więcej. Położone gdzieś pod ścianą odchodzą w zapomnienie i na tym kończy się kariera. Znajdujemy je po latach, a wtedy okazują się już zupełnie nieprzydatne. Nie ma chyba już żądnych wątpliwości, że strych warto zaadaptować na mieszkanie na poddaszu, dzięki czemu zyskamy dodatkowe metry kwadratowe powierzchni mieszkalnej i jeszcze do tego nie będziemy mieli problemu z graciarnią, bo w istocie tak trzeba nazwać niejeden strych.

Jak zagospodarować strych?

Na poddaszu można wyczarować naprawdę piękne pokoje. Wprawdzie mogą one być niższe niż pozostałe pomieszczenia, ale za to mają inne własności. Skosy, wcięcia, drewniane belki na suficie też mają swój urok. Na poddaszu świetnie sprawdzają się pokoje dla dzieci czy też sypialnie. Dobrym rozwiązaniem jest też na tej kondygnacji dodatkowa łazienka.
Jeśli już decydujemy się na mieszkanie na poddaszu, warto pomyśleć też o klimatyzacji w takich pomieszczeniach, bo latem ta jest nieodzowna.

Jak sprawić, by mieszkanie na poddaszu było komfortowe?

Aby cieszyć się komfortem mieszkania na poddaszu, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii:

  • Dobre okna dachowe: Wybierając odpowiedniej jakości okna, zyskujemy nie tylko światło, ale również izolację termiczną i akustyczną.
  • Optymalizacja przestrzeni: Wykorzystajmy skosy dachu do stworzenia wnęk czy zabudów. Wysokie regały czy szafy pozwolą na maksymalne wykorzystanie dostępnego miejsca.
  • Odpowiednie materiały: Wybór odpowiednich materiałów do izolacji, jak również wykończenia wnętrza, może znacząco poprawić komfort mieszkania.

Wady mieszkania na poddaszu

Izolacja termiczna – Jednym z największych wyzwań dla mieszkańców poddasza jest utrzymanie odpowiedniej temperatury w mieszkaniu. Latem może być tam bardzo gorąco, a zimą chłodno. Warto więc zainwestować w dobrą izolację oraz klimatyzację. Skosy – Choć dodają one uroku, mogą być też niepraktyczne. Miejsca pod skosami często są trudne do zagospodarowania, a niskie ściany mogą być problematyczne dla wysokich osób. Dostęp – Mieszkanie na poddaszu często wiąże się z koniecznością wchodzenia po wielu schodach. W budynkach bez windy może to stanowić duże utrudnienie, zwłaszcza z ciężkimi zakupami.

Na poddaszu – podsumowanie

Mieszkanie na poddaszu to wybór pełen sprzeczności. Z jednej strony oferuje niesamowity klimat i widoki, z drugiej wymaga pewnych kompromisów i inwestycji. Decydując się na życie „pod skosem”, warto dokładnie rozważyć wszystkie za i przeciw. Jedno jest pewne – poddasze to miejsce z charakterem, które potrafi przyciągnąć i zaskoczyć.

Redakcja decorre.pl