Bezpieczeństwo to podstawa – jak zabezpieczyć instalację elektryczną?

Trudno wyobrazić sobie brak prądu. Jest to coś oczywistego, ale jakoś wiele osób zapomina, że z prądem nie ma przelewek, stąd też konieczne jest właściwe zabezpieczenie całej instalacji. W dzisiejszym wpisie podpowiemy, jak to zrobić. Pamiętajcie, że bezpieczeństwo to podstawa i na nim w żadnym wypadku nie można oszczędzać.

Instalacja wykonana przez fachowca

Jeżeli jesteście dopiero na etapie robienia instalacji, to musicie wiedzieć, że w żadnym wypadku nie można robić jej po kosztach. To samo dotyczy fachowców. Nie ma sensu obniżania kosztów poprzez wybór mało doświadczonego pracownika bądź też osoby, która ma małe pojęcie. W takim przypadku może dojść do przepięć, ale i zwarć, a także pożaru czy porażenia. Bardzo duże znaczenie ma także wybór aparatury modułowej, gdyż dzięki niej w razie jakiejś awarii szybko i łatwo można odciąć zasilanie i zapewnić sobie oraz pozostałym domownikom bezpieczeństwo.

Osobne obwody dla stale podłączonych urządzeń są konieczne

Ilość sprzętów zasilanych prądem jest coraz większa. Dlatego też tak ważne jest zadbanie, aby urządzenia, które są stale podłączone do zasilania posiadały osobne obwody. W tym przypadku warto, a nawet trzeba wybrać obiegi, które posiadają włącznik naprądowy, który oczywiście jest zabezpieczony. Dzięki temu jeżeli dojdzie do jakiejś awarii samego urządzenia,  która w rezultacie spowoduje zwarcie, włącznik odłącza owy sprzęt od instalacji, czyli odcina dopływ prądu. W rezultacie nie dojdzie do pożaru. Ale jak wiadomo awarie sprzętów mogą być spowodowane różnymi czynnikami i jeżeli na skutek Waszych zaniedbań dojdzie do zwarcia, taki wyłącznik naprawdę zapewni Wam  bezpieczeństwo. Szczególnie latem występują burze. Co roku powtarza się apele, aby podczas wyładowań atmosferycznych wyłączać urządzenia z kontaktu, ale cóż, niestety nadal spora grupa tego nie robi i właśnie w następstwie wyładowań atmosferycznych może dojść do zwarcia i tutaj znowu dzięki wyłącznikowi nadprądowemu zapobiegnie się pożarowi.

Jak działa aparatura modułowa?

Profesjonalna aparatura modułowa działa w bardzo łatwy sposób. Otóż odcina ona dopływ prądu. Automatyczne wyłączenie zostaje aktywowane, jeżeli przez przewody zaczyna przepływać prąd o zbyt dużym natężeniu, co z kolei mogłoby doprowadzić do przepalenia przewodów i w rezultacie do pożaru. Oczywiście aparatura modułowa wyposażona jest też w dźwignię, zatem jeżeli uznacie, że dla bezpieczeństwa wolicie odłączyć prąd, to wystarczy tylko przechylić dźwignię. Zatem można to zrobić w pełni samodzielnie i wcześniej niż włączyć się automatyczny mechanizm, który przechwyci zbyt wysokie natężenie.

Jeden czy kilka obiegów? Co wybrać?

Inwestorzy podczas budowy domu stają też przez innymi dylematami. Wielu zastanawia się czy na jednej kondygnacji zapewnić jeden czy kilka obiegów. Otóż odpowiedź jest bardzo prosta i brzmi: kilka. Ma to nie tylko związek z wydajnością czy efektywnością, ale też zapewnia maksimum bezpieczeństwa. Obecnie uznaje się, że dla jednej kondygnacji najlepiej zastosować przynajmniej dwa obiegi, choć wskazanych jest nawet więcej. W takim przypadku jeżeli dojdzie do awarii to rozłącznik bezpiecznikowy odłączy prąd tylko w obiegu, gdzie występuje zasilenie, natomiast w drugim obiegu prąd nadal będzie płynął, stąd też z innych urządzeń będzie można korzystać. Zaleca się także wymianę instalacji elektrycznej w domach, które posiadają tylko jeden obieg.

Drobne rzeczy, a jednak mają duże znaczenie

Czasami drobne rzeczy mają duże znaczenie i nie inaczej jest w tym przypadku. Otóż, aby Wasza instalacja działała bardzo sprawnie niezbędne jest też wybranie dobrej jakości łączników i przewodników. Dla dobrej i skutecznej pracy całego obwodu istotne są także styczniki oraz rozłączniki izolacyjne. Dzięki nim, nawet w przypadku zwarcia, nie dojdzie do pożaru, gdyż prąd zostanie odłączony, ale też nadal będzie płynął w pozostałych obwodach.

Koniecznie zastosujcie się do naszych rad i nigdy na bezpieczeństwie nie oszczędzajcie. Nie tylko wybierajcie wysokiej jakości aparaturę modułową, ale korzystajcie z usług tylko doświadczonych elektryków, którzy znajdą się na swojej pracy i ponad wszystko stawiają na właściwe zabezpieczenia.

Redakcja decorre.pl