Zalety malowania płytek. Jaką wybrać farbę do kafelków?

Malowanie płytek stało się ostatnio popularnym trendem aranżacyjno-budowlanym, a to dlatego, że tym sposobem dodajemy świeżośći wnętrzą – bez potrzeby skuwania starych płytek lub żmudnej pracy przy zakładania całkowicie nowych. Malowanie kafelek jest też sposobem zdecydowanie szybszym i ekonomiczniejszym. Jakie są zalety malowania płytek i jaką farbę do nich wybrać?

Dlaczego warto malować płytki?

Posiadasz w łazience lub kuchni płytki, które już dawno wyszły z mody, a ich kolor zdecydowanie już Ci nie odpowiada? Marzysz o remoncie, aby pozbyć się niechcianych kafelek, jednak wiesz, że związane jest to z dużym nakładem pracy. Generalny remont, który wymaga wyniesienia wszystkich mebli i przedmiotów znajdujących się w pomieszczeniu, całkowitego skucia starych płytek, założenia nowego podłoża, a następnie układanie nowych płytek. Ogrom prac remontowych, a następnie sprzątanie powstałego bałaganu. 

Malowanie płytek jest sposobem prostszym, szybszym, tańszym, ale też efektywniejszym – zwłaszcza jeśli rozmiar poprzednich płytek Ci odpowiada, ale nie kolor. Malowanie kafelków jest prostym sposobem na odmienienie i odświeżenie wnętrza. Wystarczy tylko dobra farba do płytek i pomysł. 

Jaką farbę do płytek wybrać?

Malowanie kafelków stało się obecnie tak popularne, że można znaleźć wiele farb dedykowanym takim powierzchnią. Najważniejsze jest, aby farba do płytek była odporna na ścieranie, wilgoć, tłuszcz oraz inne zabrudzenia – co jest szczególnie ważne w takich przestrzeniach jak kuchnia czy łazienka. 

Farba do malowania płytek musi być przeznaczona do podłoża ceramicznego, gresu, glazur lub zakupić po prostu farbę do renowacji płytek, która doskonale przylega do tych powierzchni. Jest to tak zwana farba epoksydowa. Potem pozostaje tylko wybór koloru. 

Jak pomalować płytki?

Pierwszym krokiem, który musimy wykonać przed nałożeniem farby, jest odtłuszczenie powierzchni płytek. Farba nie będzie dobrze przylegała do powierzchni brudnej i istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie od niej odpadać. Dlatego płytki należy dokładnie umyć ciepłą wodą z płynem do naczyń. Następnie należy odczekać kilka godzin, aż kafelki wyschną. 

Kolejnym krokiem jest zabezpieczenie powierzchni taśmą i folią malarską, aby farba do płytek nie zabrudziła blatów czy ścian. Następnie możemy już przystąpić do malowania płytek. Przy tym trzeba pamiętać, aby mniejszym pędzlem pomalować fugi. Po kilku godzinach lub następnego dnia należy jeszcze raz pomalować kafelki. 

Farbami do renowacji płytek można również pomalować kafelki na podłodzę, jednak zależa się zastosowanie wcześniej specjalnego podkładu, który poprawi przyczepność i sprawi, że farba lepiej chwyci podłoża – przez co będzie odporniejsza na ścieranie. 

Pełną odporność na uszkodzenia, działanie wilgoci farba do płytek zyskuje po około dwóch tygodniach. 

Czy warto? Tak, jeśli nie chcemy wykonywać generalnego remontu, ograniczają nas fundusze, albo po prostu chcemy żyć zgodnie z zasadą zero waste i wolimy odnawiać rzeczy niż je wyrzucać. 

Redakcja decorre.pl