Antena satelitarna to urządzenie, które umożliwia odbieranie sygnałów emitowanych przez znajdujące się w kosmosie satelity telekomunikacyjne. Korzystanie z tego rodzaju sprzętu daje dostęp do setek kanałów telewizyjnych nadawanych przez stacje na całym świecie. Chociaż montaż anteny satelitarnej nie jest skomplikowany, wymaga nieco doświadczenia oraz zdolności manualnych.
Przygotowanie niezbędnych narzędzi
Przed rozpoczęciem pracy należy skompletować odpowiednie narzędzia. Do montażu anteny satelitarnej niezbędny będzie zestaw kluczy płaskich, wiertarka udarowa, młotek, szczypce, poziomica, a także kompas lub miernik sygnału. Klucze przydadzą się podczas składania całej konstrukcji. Po rozpakowaniu zestawu należy w odpowiednim miejscu przymocować konwerter oraz uchwyt mocujący. Za pomocą wiertarki konieczne będzie wykonanie otworów montażowych w ścianie budynku, w których za pomocą młotka umieszczone zostaną kołki rozporowe odpowiedzialne za utrzymywanie uchwytu. W celu ustawienia anteny w odpowiednim kierunku niezbędne będzie użycie poziomicy, kompasu lub miernika. Osoby, które nie dysponują odpowiednim sprzętem, mogą zlecić wykonanie usługi profesjonalnej firmie.
Na rynku bez trudu znaleźć można firmy oferujące montaż anten satelitarnych. Powierzając tego rodzaju prace fachowcom, zyskuje się gwarancję, że wszystkie elementy zostaną podłączone w sposób prawidłowy. Na runku warszawskim polecam https://monter24h.pl
Odpowiedni dobór sprzętu
Żeby możliwe było oglądanie programów satelitarnych, trzeba zwrócić uwagę na odpowiedni dobór sprzętu. Podstawę całego zestawu stanowi czasza, nazywana również talerzem. W sprzedaży dostępne są czasze o średnicy od 60 cm do 120 cm. Za optymalne i najczęściej stosowane uznaje się talerze o średnicy 80 cm. Warto pamiętać, że rozmiar tego elementu wpływa na jego ciężar, a także podatność na podmuchy wiatru.
Kolejny element wyposażenia zestawu stanowi konwerter odbierający sygnał emitowany z kosmosu. W zależności od potrzeb można zdecydować się na konwerter pojedynczy lub podwójny. W sprzedaży dostępne są także urządzenia poczwórne typu quad. Wybierając odbiornik, warto zwrócić uwagę na jakość materiałów, z których został wykonany. Warto bowiem pamiętać, że urządzenie to będzie stale wystawione na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych. Osoby, którym zależy na jak najwyższej jakości obrazu, powinny zdecydować się na zakup konwertera zdolnego do odbierania sygnału w jakości 4K.
Istotnym elementem każdego zestawu satelitarnego jest również kabel. To właśnie on jest odpowiedzialny za przesyłanie sygnału. Zaleca się korzystanie z koncentrycznych kabli satelitarnych o częstotliwości 2,5 GHz. W zależności od preferencji i potrzeb można zdecydować się na kabel cienki lub gruby.
Montaż i ustawienie anteny
Ostatnim etapem prac jest odpowiednie podłączenie wszystkich elementów i ustawienie anteny. Prace należy wykonywać zgodnie z instrukcją obsługi dołączoną przez producenta sprzętu. Szczególną uwagę warto zwrócić na prawidłowy montaż wtyczek na obu końcach kabla koncentrycznego. Zaleca się korzystanie z wtyczek typu F przeznaczonych do wkręcania, które zapewniają stabilność połączenia. W celu zamocowania wtyczki niezbędne jest usunięcie z kabla nieco plastikowej osłony, a także miedzianego oplotu. Błędy popełnione podczas montażu mogą wywoływać zakłócenia i wpływać na pogoszczenie jakości sygnału telewizyjnego.