Przyjazny salon – jak go stworzyć?

Salon w mieszkaniu to miejsce szczególne. Tam przeważnie urządzamy przyjęcia i organizujemy uroczystości. Jednak na co dzień również pomieszczenie to jest przeznaczone do wypoczynku i relaksu. W salonie staramy się gromadzić różnego rodzaju dekoracje. Dowiedz się jak stworzyć przytulny salon czytając ten artykuł.

Przyjazny salon – jak o niego zadbać?

Obrazy, donice z wyszukaną roślinnością, dywany, makatki i inne przedmioty mające na celu umilić pobyt. Dekorowanie salonu to poważna sprawa. Z jednej strony w przyjaznymi salonie skromność posunięta do granic, a z drugiej nieokiełznany przepych to skrajności, które mogą odstraszać gości. Trzeba znać umiar i mieć dobry gust. Wiadomo skądinąd, że wszystkich się nie zadowoli. Wobec tego, kiedy sami nie mamy pomysłu, czasu lub po prostu się na tym nie znamy – kontaktujemy się ze stylistą wnętrz.

Stylista wnętrz – czy ma sens?

Osoba zajmująca się dekorowaniem wnętrz z pewnością sobie poradzi. Zapraszamy ją do siebie, a fachowiec, po krótkich, acz wnikliwych oględzinach przedstawi nam swoją koncepcję. Jeżeli wyda się nam ona ciekawa, wówczas akceptujemy ją. Czasami dochodzi nieraz do totalnego przemeblowania. Ale po skończonej akcji – efekt, jaki powstał zapiera nam dech. Przebywanie w miłej atmosferze ma wyłącznie pozytywny wymiar. Kiedy spoglądamy na przedmioty miłe naszym oczom – organizm odpoczywa i korzystamy wówczas w pełni z tego relaksu. Zresztą nie chodzi tu wyłącznie o przedmioty. Salon umeblowany ze smakiem i elegancją – nastraja pozytywnie.

Co jeśli nie mamy miejsca?

Jeżeli dysponujemy niewielkim mieszkaniem i salonu właściwie nie ma – wówczas postępujemy w inny sposób. Sprytnie aranżujemy największy pokój, który jest sypialnią lub jadalnię w taki sposób, by po nieznacznym przestawieniu tego i owego mógł pełnić rolę salonu.

Oświetlenie jako klucz do przytulności

Odpowiednio dobrana kolorystyka i jasność oświetlenia mogą zdziałać cuda. Warto inwestować w wielopoziomowe oświetlenie – podstawowe światło sufitowe, uzupełnione o lampki stojące czy kinkiety. Dzięki temu w każdej chwili możemy dostosować jasność do naszych potrzeb – od mocnego oświetlenia do czytania po przytulne światełko do wieczornego relaksu.

  • Światło ma też ogromny wpływ na postrzeganie kolorów. Jeśli zdecydujemy się na ciepłe, żółte światło, wnętrze będzie wyglądało bardziej przytulnie.
  • Z kolei białe, chłodne światło doda energii i sprawi, że pomieszczenie będzie wydawało się większe.

Przyjazny salon – podsumowanie

Przyjazny salon to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim funkcjonalności. Pamiętajmy, że to przede wszystkim nasza przestrzeń – warto, aby była ona dostosowana do naszych potrzeb i upodobań. Kierując się powyższymi wskazówkami, możemy stworzyć wnętrze, które będzie zarówno piękne, jak i przyjazne dla domowników i gości.

Redakcja decorre.pl