Zawilgocenie struktury budynku jest chyba najgorszym scenariuszem dla mieszkańców korzystających z pomieszczeń na stałe. Zawilgocenie ścian i stropów może spowodować nieodwracalne zniszczenia w wielu elementach budowli. Wraz z wilgocią w przestrzenie między elementami konstrukcyjnymi i miąższość murów i stropów wchodzi mikroflora. Grzyby, pleśnie, bakterie i wirusy, a także robaki mają stworzone środowisko do bytowania i rozmnażania się w szybkim tempie.
Na tę przypadłość wielu budowli są najlepsze metod osuszania budynków. Wiele firm specjalizuje się w bardzo rozmaitych metodach na pozbycie się wilgoci ze ścian. Najpopularniejszą metoda jest podniesienie temperatury wewnątrz pomieszczeń. W zależności od kubatury stosuje się mniejszą lub większą ilość promienników podczerwonych. Nie muszą to być jednak drogie i wymagające sporych nakładów specjalistyczne promienniki podczerwieni. Można do tego używać różnych źródeł ciepła. Piec typu koza spełni swe zadanie po tysiąckroć.
Oczywiście pozostaje wtedy otwarta sprawa obsługi paleniska. Piec typu koza o niewielkich rozmiarach potrafi wytworzyć tak duże ilości ciepła, że wystarcza na podniesienie temperatury nawet do czterdziestu dziewięciu stopni Celsjusza wewnątrz budynku w poszczególnych pomieszczeniach. Wraz z piecem należy zainstalować długą rurę przyłączeniową. Rura wtedy powinna być przeprowadzona na niezbyt wielkiej wysokości. Tak wysoko, aby można było swobodnie poruszać się po pomieszczeniu, nie dotykając do gorącej rury głową. Najlepiej, jeśli rura ma długość prawie całego pomieszczenia. Wtedy ciepło gazów wylotowych jest rozprowadzane w pomieszczeniu i wyprodukowane kalorie nie ulatują przez komin do atmosfery.
Taki sposób osuszania budynków wymaga najmniej nakładów. Jednak trzeba go prowadzić przez długi czas. Wraz z ogrzewaniem powietrza wewnątrz pomieszczeń trzeba dokonywać regularnego wietrzenia. Razem z rozgrzanym powietrzem na zewnątrz usuwana jest para wodna. Jeśli zaniecha się wietrzenia, wilgoć w postaci skroplin zacznie się osadzać na ścianach i u nasady podłogi i całych powierzchniach okien. Jest to niebezpieczne zjawisko, ponieważ spowoduje wzmożenie rozrostu mikroflory i fauny.
Istnieją inne sposoby na osuszanie budynków. Znana jest metoda elektrostatycznej iniekcji. W nawierconych otworach umieszcza się elektrody. Zastosowany prąd o dobranych szczegółowo parametrach powoduje migrację wody na zewnątrz ścian i jej szybsze odparowanie. Metody osuszania bardziej specjalistyczne powinny być połączone z konwencjonalnymi sposobami.