Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś

Jaką otwornicę bimetalową wybrać?

26 sierpnia 2020

Otwornica bimetalowa jest jedną z najczęściej wybieranych otwornic do efektywnego wiercenia i nawiercania otworów w metalach, stopach metali, a także w materiałach mineralnych. Otwornice bimetalowe sprawdzą się również do cięcia w sklejkach, drewnie, tworzywach sztucznych czy w rurach PCV. Sprawdź, w jaki sposób prawidłowo wybrać otwornicę bimetalową.

Kryteria wyboru otwornicy bimetalowej

Otwornica bimetalowa to trwałe, mocne i żywotne elementy tnące, które stosuje się w wiertarkach elektrycznych i pneumatycznych. Otwornica bimetalowa składa się z korpusu i koronki (wieńca zębowego). Korpus w tego typu otwornicach wykonywany jest z trwałej stali narzędziowej, a zęby z mocnej i twardej stali szybkotnącej HSS.

Zęby mogą być dodatkowo powleczone domieszką kobaltu, węglika spiekanego lub nasypu diamentowego. Ścierniwo zwiększa wytrzymałość na ścieranie, zapewnia większą żywotność narzędzia, a także umożliwia sprawniejszą pracę w trudniejszych w obróbce materiałach.

Wybierając otwornicę bimetalową, należy zwrócić uwagę na kilka aspektów technicznych oraz parametrów elementu tnącego. Wśród najistotniejszych kryteriów doboru wymienia się: głębokość wiercenia i średnicę otwornicy, rodzaj uchwytu montażowego oraz materiał, z którego wykonano otwornicę.

Głębokość wiercenia i średnica otwornicy

Wymiary otwornicy ograniczają parametry wiercenia. Otwornice dobiera się przede wszystkim na podstawie głębokości i średnicy planowanych otworów. Na rynku oferowane są otwornice o średnicach w zakresie 14-210 mm i o głębokościach 5-50 mm. Tak szeroki zakres wymiarowy pozwoli z powodzeniem dopasować otwornicę do każdego rodzaju obrabianych materiałów i rodzaju realizowanych prac.

Rodzaj uchwytu montażowego

Uchwyt montażowy determinuje możliwość zamocowania otwornicy do urządzenia – wiertarki czy wiertarko-wkrętarki. Otwornice montowane są zwykle w taki sam sposób jak zwykłe wiertła, czyli przy użyciu uchwytu szybko mocującego o wymiarach ¼” lub poprzez uchwyt w systemie SDS.

Rodzaj obrabianych materiałów

Otwornice bimetalowe powinny być dostosowane do rodzaju obrabianego materiału. Dobierając otwornicę, należy zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonano korpus i wieniec zębowy.

Przykładowo otwornice do metalu i twardszych tworzyw sztucznych wykonywane są zwykle ze stali szybkotnącej, a ich korpus wykonywany jest ze stali narzędziowej. Z kolei otwornice do kamienia i betonu tworzone są najczęściej z mocnej stali widiowej z nasypem diamentowym lub powłoką z węglików spiekanych albo kobaltu.

Redakcja decorre.pl

Zespół Decorre.pl to specjaliści z pasją do tworzenia wyjątkowych przestrzeni. Piszemy o wszystkim, co związane z domem – od budownictwa i aranżacji wnętrz, po wybór idealnych mebli i projektowanie ogrodów. Nasze treści łączą praktyczne porady z najnowszymi trendami, pomagając czytelnikom w realizacji ich wizji pięknego i funkcjonalnego otoczenia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

bhp
magnes
blacha

Jesteś zainteresowany reklamą?