Gdzie pasują płytki Chevron?

Płytki Chevron są uniwersalne, funkcjonalne, a przy tym niebanalne. Sprawdzą się świetnie w łazienkach i kuchniach, ale pasują również do innych pomieszczeń. Można je wykorzystywać na różne sposoby, ale zawsze będą mocno przykuwać uwagę. Zwłaszcza kolorowe, mozaikowe kafle ułożone w jodełkę zwaną francuską sprawiają, że wnętrze wygląda intrygująco i nietuzinkowo. 

Płytki Chevron mają kształt rombów, które zestawia się w powtarzalny wzór litery „v”. Ściana pokryta kaflami tego typu w ułożeniu pionowym wydaje się wyższa. Płytki szewronowe zatem optycznie podwyższają całe pomieszczenie, co jest wysoce pożądane w przypadku małych łazienek i kuchni. Z kolei motyw jodełkowy zastosowany na podłodze nadaje wnętrzu rozmachu, wydaje się ono bardziej przestrzenne niż w rzeczywistości. Opracowując koncepcję wnętrza z zastosowaniem zdobienia typu Chevron, warto pamiętać, że jest ono na tyle charakterystyczne, że wymaga stonowanych, jednobarwnych dodatków. 

Pomysły na wykorzystanie płytek Chevron

Interesująco wyglądają mozaikowe płytki Chevron przyklejone pionowo w prześwicie między kuchennym blatem a szafkami, a także nad zlewem lub kuchenką. Po pierwsze motyw litery „v” lub grotu strzały – jak niektórzy interpretują wzór Chevron – powoduje, że pas kafli wydaje się wyższy niż naprawdę. Po drugie wielobarwny patchwork przyciąga wzrok i wprowadza nieco orientalny akcent. Wybierając płytki na kuchenną ścianę, warto zwrócić uwagę na ich rodzaj – do kuchni doskonale nadaje się gres, który jest trwały i odporny na zabrudzenia. W łazience płytek Chevron można użyć do wyznaczenia strefy prysznica lub wanny. Świetnie będą wyglądać jako tło dla lustra. Można również wykorzystać je w formie pojedynczego, ozdobnego pasa. Podobne rozwiązania możliwe są również w przedpokoju (np. lustro na ścianie obłożonej mozaikowymi kaflami) czy salonie (np. wyodrębnienie strefy kominka). 

Skąd się wziął wzór Chevron?

Nazwa wywodzi się od francuskiego słowa Chevron, które oznacza krokiew, skośny, zygzakowaty splot. Mimo, że sposób układania płytek wygląda nowocześnie, to jego korzenie sięgają czasów neolitycznych. Tak zdobiono wtedy naczynia i elementy wyposażenia wojowników. Później, w XVII i XVIII w. we wzór szewronowy układano parkiety. Przykładem mogą być eleganckie podłogi w pałacu w Wersalu. W okresie art deco (lata 20 i 30-te ubiegłego wieku) jodełkę francuską wykorzystywali często Amerykanie, projektując budynki, jezdnie i chodniki. Motyw jodełki jest zatem ponadczasowy, zaś kafelki szewronowe mogą być inspiracją do zaprojektowania niezwykłego i wysmakowanego wnętrza.

Redakcja decorre.pl