Jak dbać o drewniane meble ogrodowe?

Nie ma chyba nic przyjemniejszego od błogiego lenistwa na świeżym powietrzu. Jeżeli jesteś szczęśliwym posiadaczem domu, prawdopodobnie w wolnych chwilach przesiadujesz na swoim podwórku, racząc się rozgrzewającymi promieniami słońca i kontaktem z czystą naturą, która błyskawicznie poprawia twoje samopoczucie. Zapewne zadbałeś już także o wyposażenie relaksacyjnej przestrzeni. Być może zainwestowałeś w cały komplet drewnianych mebli ogrodowych, a teraz zastanawiasz się nad tym, jak o nie zadbać, by jak najdłużej z nich korzystać. Dzięki poradom zawartym w tym artykule wszystko stanie się dla ciebie jasne. Jak dbać o drewniane meble ogrodowe? Przede wszystkim nie przesadzaj – nie są one aż tak wymagające, by trzeba było używać na nich wyłącznie najdroższych i specjalistycznych preparatów.

Podstawą pielęgnacji jest czyszczenie. Nawet najpiękniejsze i najlepiej zakonserwowane meble z drewna nie zaprezentują się dobrze, jeżeli będą brudne, a na ich powierzchni pojawi się gruba warstwa kurzu. Zacznij więc prace ogrodowe od oczyszczenia krzeseł i stołu. Pamiętaj o tym, by powtarzać tę czynność – zajmij się nią przynajmniej raz w tygodniu. A jak wyczyścić meble z drewna? Do tego celu możesz wykorzystać zwykłe ścierki i delikatny płyn do mycia naturalnych materiałów. Na początku oczyść powierzchnię mebli na sucho, usuwając z niej kurz, pył i inne większe zanieczyszczenia. Dopiero po tym kroku przejdź do mycia na mokro. Nasącz ścierkę w wodzie, uważając na to, by nie była ona zbyt wilgotna, a następnie wylej na nią kilka kropel płynu i taką miksturą przetrzyj meble z każdej strony. Aby ułatwić sobie pracę, możesz też skorzystać z myjki ciśnieniowej. Dzięki niej bez trudu dotrzesz do wszelkich zakamarków, czyli np. miejsc występujących tuż pod podłokietnikami.

Jak dbać o drewniane meble ogrodowe?

Czyszczenie jest bez wątpienia najważniejsze, ale jeśli dodatkowo chciałbyś wydłużyć żywotność swojego kompletu, powinieneś od czasu do czasu zalakierować powierzchnię drewna. Najlepiej zrób to od razu po myciu na mokro. Wcześniej udaj się tylko do sklepu budowlanego, by zakupić w nim odpowiedni środek do konserwacji drewna. Jeżeli nie jesteś pewien, jaki preparat sprawdziłby się dobrze na twoich meblach, poproś o pomoc ekspedienta marketu – on na pewno chętnie ci doradzi. Następnie przeczytaj ulotkę dołączoną do lakieru i postępuj zgodnie z zawartą na niej instrukcją obsługi. Zalakierowane meble do ogrodu będą bardziej odporne na zmienne warunki otoczenia. Na pewno posłużą ci dłużej.

Redakcja decorre.pl